Skip to content

15 Arrowwood CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 24, 2007

Property Information

Block94.01
Lot134
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,408
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
39%
Improvement Value:$81,800
61%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+2.4%
2024$3,654-2.8%
2023$3,760+0.5%
2022$3,743+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 13796, Page 592

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 11586, Page 430

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 11115, Page 1600

Property Sale

Sale
$110,900
DeedBook 4735, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1988