Skip to content

84 Pine Oak BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block94.01
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF1AG/117
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
42%
Improvement Value:$71,100
58%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,656+10.0%
2024$3,325+4.1%
2023$3,193+0.5%
2022$3,177+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
Sq Ft1,172DeedBook 19430, Page 780Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 10519, Page 1857

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5755, Page 975

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 4688, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1988