Skip to content

114 Pine Oak BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2006

Property Information

Block94.01
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,174
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
42%
Improvement Value:$71,800
58%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686+2.3%
2024$3,604+3.8%
2023$3,471+0.5%
2022$3,455+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5526, Page 510

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4690, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1988