Skip to content

15 Beechwood CtBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2008

Property Information

Block94.01
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15.5
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,784
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
30%
Improvement Value:$120,400
70%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+2.4%
2024$4,769+4.0%
2023$4,584+0.5%
2022$4,562+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$222,450
DeedBook 12188, Page 1201

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 4699, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1988