Skip to content

1 Cottonwood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block94.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class15.5
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,784
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
31%
Improvement Value:$117,600
69%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,067+13.7%
2024$4,455+4.3%
2023$4,272+0.5%
2022$4,250+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,784DeedBook 19305, Page 990Recorded2/21/2023

Property Sale

Sale
$126,400
DeedBook 4736, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1989