Skip to content

1 Lafayette CtBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block95.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,876
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
39%
Improvement Value:$143,700
61%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,761+2.4%
2024$6,605+4.0%
2023$6,353+0.5%
2022$6,323+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,876DeedBook 20088, Page 391Recorded7/31/2025

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,876DeedBook 19565, Page 343Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$67,575
DeedBook 3919, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1980