Skip to content

98 First StBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block95.12
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,660
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
32%
Improvement Value:$191,000
68%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+2.3%
2024$8,203+3.8%
2023$7,902+0.5%
2022$7,865+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5010, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1992