Skip to content

1 Pulaski DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block95.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,044
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
39%
Improvement Value:$144,800
61%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,079+2.3%
2024$6,922+3.8%
2023$6,668+0.5%
2022$6,637+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,044DeedBook 18597, Page 592Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 13643, Page 141

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 10998, Page 1333

Property Sale

Sale
$134,950
DeedBook 4793, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4352, Page 197