Skip to content

32 Pulaski DrBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Aug 25, 2004

Property Information

Block95.13
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/202
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
32%
Improvement Value:$188,300
68%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,300+2.3%
2024$8,116+3.8%
2023$7,818+0.5%
2022$7,781+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 12239, Page 1210

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5373, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1996