Skip to content

36 Pulaski DrBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block95.13
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,972
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
37%
Improvement Value:$152,100
63%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+2.3%
2024$7,056+3.8%
2023$6,797+0.5%
2022$6,765+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 13554, Page 368

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5681, Page 962

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5187, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1994