Skip to content

14 Pulaski DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block95.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,266
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
29%
Improvement Value:$192,000
71%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+2.3%
2024$7,822+3.8%
2023$7,534+0.5%
2022$7,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,266DeedBook 18714, Page 1264Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 12758, Page 554

Property Sale

Sale
$185,990
DeedBook 10820, Page 1444

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5537, Page 323