Skip to content

24 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block95.14
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1.26AC
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,632
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
42%
Improvement Value:$188,500
58%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,675+2.3%
2024$9,461+3.8%
2023$9,113+0.5%
2022$9,071+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 16933, Page 1476Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12662, Page 179

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5757, Page 707

Property Sale

Sale
$245,555
DeedBook 4733, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1988