Skip to content

26 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block95.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,888
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
40%
Improvement Value:$198,100
60%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+2.3%
2024$9,609+7.5%
2023$8,939+0.5%
2022$8,898+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 15196, Page 1613

Property Sale

Sale
$196,800
DeedBook 4708, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1988