Skip to content

30 Eighth StBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2009

Property Information

Block95.17
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/23
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,240
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
37%
Improvement Value:$222,600
63%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,601+2.3%
2024$10,366+3.8%
2023$9,985+0.5%
2022$9,939+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,100
DeedBook 11997, Page 1348

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 10891, Page 1385