Skip to content

16 Misty Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block95.18
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,377
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
46%
Improvement Value:$103,300
54%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+2.3%
2024$5,575+3.8%
2023$5,370+0.5%
2022$5,345+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 16046, Page 993Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12228, Page 1451

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 11076, Page 236

Property Sale

Sale
$129,140
DeedBook 5651, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526