Skip to content

25 Fountain View DrBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 17, 2006

Property Information

Block95.18
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,622
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
44%
Improvement Value:$109,600
56%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+2.3%
2024$5,723+3.8%
2023$5,513+0.5%
2022$5,487+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13178, Page 156

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11617, Page 847

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10352, Page 855

Property Sale

Sale
$134,990
DeedBook 5673, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1999