Skip to content

7 Misty Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$179,777
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block95.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,364
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
47%
Improvement Value:$97,200
53%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,487+2.3%
2024$5,365+3.8%
2023$5,168+0.5%
2022$5,144+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$179,777
Sq Ft1,364DeedBook 17618, Page 750Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$129,090
DeedBook 5681, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526