Skip to content

7 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block95.18
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,398
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
48%
Improvement Value:$95,900
52%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,439+2.3%
2024$5,318+3.8%
2023$5,123+0.5%
2022$5,099+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 17246, Page 1843Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 10921, Page 355

Property Sale

Sale
$151,460
DeedBook 10190, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237