Skip to content

13 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block95.18
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,782
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
43%
Improvement Value:$115,200
57%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+2.4%
2024$5,636+4.0%
2023$5,420+0.5%
2022$5,393+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 15797, Page 1097Recorded5/5/2014

Property Sale

Sale
$160,990
DeedBook 10170, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237