Skip to content

9 Misty Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block95.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,705
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
41%
Improvement Value:$125,800
59%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+2.3%
2024$6,198+3.8%
2023$5,970+0.5%
2022$5,942+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13230, Page 839

Property Sale

Sale
$142,040
DeedBook 5666, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526