Skip to content

23 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block95.18
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,796
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
42%
Improvement Value:$118,800
58%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+2.3%
2024$5,991+3.8%
2023$5,771+0.5%
2022$5,744+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,796DeedBook 20042, Page 319Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$181,676
DeedBook 10516, Page 1072

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237