Skip to content

9 Timberlake PlBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block95.18
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,599
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
46%
Improvement Value:$102,300
54%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+2.4%
2024$5,263+4.0%
2023$5,061+0.5%
2022$5,036+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,599DeedBook 19744, Page 451Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$155,429
DeedBook 10430, Page 1763

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237