Skip to content

11 Timberlake PlBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block95.18
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,679
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
45%
Improvement Value:$108,300
55%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+2.3%
2024$5,694+3.8%
2023$5,485+0.5%
2022$5,459+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,679DeedBook 16774, Page 1380Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14103, Page 1200

Property Sale

Sale
$160,873
DeedBook 10355, Page 1811

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237