Skip to content

13 Timberlake PlBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block95.18
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,636
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
40%
Improvement Value:$129,800
60%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+2.4%
2024$6,070+4.0%
2023$5,837+0.5%
2022$5,809+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 14415, Page 1013

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 12676, Page 335

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 11142, Page 732

Property Sale

Sale
$187,445
DeedBook 10335, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237