Skip to content

2 Fountain View DrBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block95.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,762
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
43%
Improvement Value:$117,700
57%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,130+6.7%
2024$5,744+4.0%
2023$5,523+0.5%
2022$5,497+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,762DeedBook 19382, Page 774Recorded5/18/2023

Property Sale

Sale
$146,615
DeedBook 5634, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526