Skip to content

34 Fountain View DrBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block95.19
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,849
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
42%
Improvement Value:$119,700
58%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174+2.3%
2024$6,037+8.5%
2023$5,566+0.5%
2022$5,539+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$157,940
DeedBook 5709, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526