Skip to content

53 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$263,300
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block95.19
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,665
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
42%
Improvement Value:$122,500
58%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+2.3%
2024$6,099+3.8%
2023$5,874+0.5%
2022$5,847+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$263,300
DeedBook 11724, Page 72

Property Sale

Sale
$144,190
DeedBook 5709, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526