Skip to content

2 Jumping Brook LaBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$172,990
Last Sale Date
May 4, 2000

Property Information

Block95.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,059
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$146,500
62%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+2.4%
2024$6,576+0.0%
2023$6,575+0.5%
2022$6,545+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$172,990
DeedBook 10100, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526