Skip to content

83 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$217,907
Last Sale Date
Sep 1, 1999

Property Information

Block95.20
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,489
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
35%
Improvement Value:$163,700
65%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+2.3%
2024$7,333+3.8%
2023$7,063+0.5%
2022$7,031+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$217,907
DeedBook 5737, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526