Skip to content

16 Jumping Brook LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$140,990
Last Sale Date
Mar 5, 1999

Property Information

Block95.20
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,806
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
43%
Improvement Value:$115,600
57%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,793+2.4%
2024$5,659+4.0%
2023$5,442+0.5%
2022$5,416+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,990
DeedBook 5677, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5347, Page 382

Property Sale

Sale
$249,024
DeedBook 5218, Page 229

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4730, Page 526