Skip to content

5 Spring Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$527,431
Last Sale Date
Sep 27, 2007

Property Information

Block95.24
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,749
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$239,800
73%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,759+2.3%
2024$9,542+3.8%
2023$9,192+0.5%
2022$9,149+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$527,431
DeedBook 13800, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237