Skip to content

1 Spring Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block95.24
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,743
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
24%
Improvement Value:$279,100
76%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935+4.7%
2024$10,442+3.9%
2023$10,049+0.5%
2022$10,001+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,743DeedBook 19415, Page 1229Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$511,389
DeedBook 14010, Page 1064

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237