Skip to content

62 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2004

Last Sale Price
$206,931
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block95.24
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,038
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
38%
Improvement Value:$143,600
62%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,877+2.3%
2024$6,724+3.8%
2023$6,477+0.5%
2022$6,447+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$206,931
DeedBook 10924, Page 934

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237