Skip to content

8 Clear Lake CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$304,049
Last Sale Date
Aug 13, 2002

Property Information

Block95.24
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,513
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
29%
Improvement Value:$215,800
71%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+2.3%
2024$8,599+3.9%
2023$8,274+0.5%
2022$8,235+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$304,049
DeedBook 10995, Page 1488

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,175,451
DeedBook 10454, Page 1702

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237