Skip to content

41 Valley Stream PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block95.25
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,398
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
48%
Improvement Value:$96,200
52%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,466+2.3%
2024$5,345+3.8%
2023$5,148+0.5%
2022$5,124+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,398DeedBook 18965, Page 123Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 15803, Page 800Recorded5/13/2014

Property Sale

Sale
$134,290
DeedBook 5720, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1999