Skip to content

33 Valley Stream PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$145,990
Last Sale Date
Jul 1, 1999

Property Information

Block95.25
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,805
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
43%
Improvement Value:$115,400
57%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+2.3%
2024$5,904+3.8%
2023$5,687+0.5%
2022$5,660+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,990
DeedBook 5714, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1999