Skip to content

5 Lago CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block95.25
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,529
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
35%
Improvement Value:$166,700
65%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,329+2.3%
2024$7,161+4.0%
2023$6,889-3.1%
2022$7,106+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500

From:

To:

Sq Ft2,529DeedBook 16409, Page 1383Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$196,805
DeedBook 10116, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237