Skip to content

16 Valley Stream PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$158,890
Last Sale Date
Jan 5, 2000

Property Information

Block95.25
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,796
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
40%
Improvement Value:$132,500
60%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,529+2.3%
2024$6,384+3.8%
2023$6,149+0.5%
2022$6,121+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,890
DeedBook 10021, Page 1692

Property Built

Built

Year Built: 1999