Skip to content

14 Frog Pond DrBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block95.25
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,796
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
43%
Improvement Value:$116,400
57%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,064+2.3%
2024$5,930+3.8%
2023$5,712+0.5%
2022$5,685+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,470
DeedBook 10196, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237