Skip to content

2 Brookview CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2002

Property Information

Block95.25
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
41%
Improvement Value:$126,800
59%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,136+2.4%
2024$5,994+4.0%
2023$5,765+0.5%
2022$5,737+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,700
DeedBook 10108, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237