Skip to content

6 Brookview CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block95.25
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,967
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
38%
Improvement Value:$143,900
62%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+2.3%
2024$6,756+3.8%
2023$6,508+0.5%
2022$6,478+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 14416, Page 862

Property Sale

Sale
$177,719
DeedBook 10126, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237