Skip to content

3 Brookview CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block95.25
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,679
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
44%
Improvement Value:$109,300
56%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+2.3%
2024$5,732+3.8%
2023$5,521+0.5%
2022$5,495+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,679DeedBook 19771, Page 1859Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14900, Page 1854

Property Sale

Sale
$163,856
DeedBook 10275, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237