Skip to content

108 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Nov 13, 2000

Property Information

Block95.25
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,258
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
50%
Improvement Value:$85,800
50%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+2.3%
2024$5,024+3.8%
2023$4,840+0.5%
2022$4,817+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10895, Page 1412

Property Sale

Sale
$113,190
DeedBook 10202, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237