Skip to content

112 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block95.25
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,782
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
40%
Improvement Value:$132,600
60%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+2.4%
2024$6,154+4.0%
2023$5,919+0.5%
2022$5,890+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 15676, Page 1058Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$159,190
DeedBook 10128, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237