Skip to content

78 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block95.26
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,698
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
34%
Improvement Value:$169,500
66%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+2.3%
2024$7,487+3.8%
2023$7,212+0.5%
2022$7,178+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,698DeedBook 20291, Page 1451Recorded2/20/2026

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,698DeedBook 17318, Page 1399Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$200,250
DeedBook 10216, Page 1321

Property Built

Built

Year Built: 1999