Skip to content

9 Waterfall LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block95.26
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,907
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
42%
Improvement Value:$120,300
58%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+2.3%
2024$6,046+4.3%
2023$5,796+0.5%
2022$5,769+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,907DeedBook 18236, Page 1414Recorded12/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237