Skip to content

7 Waterfall LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block95.26
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,715
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
44%
Improvement Value:$111,100
56%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.3%
2024$5,775+3.8%
2023$5,563+0.5%
2022$5,537+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,715DeedBook 18378, Page 1661Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 13805, Page 1930

Property Sale

Sale
$146,640
DeedBook 5765, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237