Skip to content

5 Trickle CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$144,890
Last Sale Date
Feb 10, 2000

Property Information

Block95.27
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,615
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
44%
Improvement Value:$111,800
56%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,436+2.5%
2024$5,305+4.2%
2023$5,091+0.5%
2022$5,065+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$144,890
DeedBook 10039, Page 1762

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237