Skip to content

2 Bayou CtBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block95.28
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,806
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
43%
Improvement Value:$117,400
57%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+2.3%
2024$5,979+3.8%
2023$5,759+0.5%
2022$5,733+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,806DeedBook 17708, Page 1748Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$178,124
DeedBook 10219, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237