Skip to content

101 Mirage BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 25, 2024

Property Information

Block95.28
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,399
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
48%
Improvement Value:$93,200
52%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+2.4%
2024$4,987+4.0%
2023$4,794+0.5%
2022$4,771+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,399DeedBook 19799, Page 203Recorded9/23/2024

Property Sale

Sale
$147,990
DeedBook 10149, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,258,000
DeedBook 5476, Page 237